Yazar:

Göğüs ucu problemleri arasında en fazla rastlanan göğüs ucunun içe dönük ya da çökük olmasıdır. Gömülmüş olan meme başı hem emzirmeye engel olur hem de estetik olarak kötü bir görünüm oluşturur.

 Meme başının çökük olmasının en sık nedeni geçirilmiş bir göğüs enfeksiyonudur. Enfeksiyon süt kanallarında tıkanmaya ve kısalmaya neden olur. Sürt kanallarının kısalması ise göğüs başının içeri doğru çekilmesine neden olur.

göğüs ucu

Sonuç olarak meme başı çökük ise zaten büyük olasılıkla emzirme mümkün olmayacaktır. Çökük olan meme başının dışarı çıkarılabilmesi için ise süt kanallarının kesilmesi gerekir.

Benim önerim hasta doğum yapmayı düşünüyorsa meme başı çöküklüğü için ameliyat olmamalıdır. Ameliyat doğumdan 1 yıl sonra yapılabilir.

Meme başı çöküklüğünün dışında meme başı normalden büyük olabilir. Rahatsız edici büyüklükte ise meme başı küçültülebilir.

Küçültme ameliyatı ve çöküklük düzeltilmesi lokal anestezi ile yapılabilir. 

Google+
göğüs kucultme

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi
Öğretim Üyesi

Göğüs Küçültme

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!